Üdvözlet mindenkinek! Újból jelentkezem egy kis fejtágítóval a hamburgerek országából. Nem, most (még) nem a hamburger lesz a fő téma, inkább megpróbálom behozni a lemaradásomat, mert múlt hétvégéről még maradt pár dolog, amiről nem írtam. Először is, megnéztük a Szabadság-szobrot, és még aznap ellátogattunk az Empire State Buildingbe. Innen már 50% valószínűséggel el tudjátok találni, hogy ma a Statue of Libery, azaz Lady Liberty, magyarul a Szabadság-szobor lesz a téma.
Szóval, múlt héten többedmagammal felkerekedtünk - bármit is jelentsen ez a szép szó -, hogy megnézzünk pár érdekességet Manhattanben. Azt érdemes lehet tudni, hogy a Szabadság-szobor megnézésének két módja van. Vagyis van több is, de számunkra a helikopteres nézelődés megmarad a "belelóg a kezed a bilibe" kategóriában. Mivel egy szigeten van a szobor, és a helikopter sem opció, repülővel meg egyébként sem nagyon lehet bizonyos okok miatt errefelé közlekedni, kínálta magát a hajóval megközelítős opció. A legkézenfekvőbb lehetőség az, hogy az ember fia/lánya/borja befizet egy turistáknak szervezett hajóútra és átmegy a szigetre. Azt tudni kell, hogy jelenleg a szobor felújítás alatt van (egy tartalék lépcsőházat csinálnak benne, ha jól tudom) és a szigeten sok minden mást nem lehet csinálni. A szobor alatt álldogálni meg nem a legjobb döntés, mert a lábán kívül sokat nem lehet látni belőle abból a szögből. Szóval ez a lehetőség is kizárva, és megmaradt a számunkra egyébként is legszimpatikusabb. Az történt, hogy Manhattan déli csücskéből indul menetrend szerinti kompjárat Staten Island-re (ismétlésképp tessék megnézni melyik városrészről van szó), ami történetesen elhalad a Liberty Island mellett is és mi emellett tettük le voksunkat. Mellékesen megjegyzem, hogy a komp használata teljes mértékben ingyenes. Ez ám a kelet-európai barát városnézés :) Mikor megérkeztünk a váróba, kicsit elbizonytalanodtunk, mert nem kis embertömeg várakozott a komp megnyitására. Szerencsére alaptalanok voltak az aggályok (ez is egy szép szó, úgy látszik, a mai nap ilyen lesz), mert amint kinyitott a komp, az embereket pikk-pakk elnyelte a nagy jármű. Odafelé a Szabadság-szobrot fényképezgettem, visszafelé pedig sikerült helyet foglalnunk a komp elejében és így meg tudtam örökíteni Manhattan-t is. Elég lenyűgöző ebből a szögből is. Staten Island-en az égvilágon semmit nem csináltunk. Mentünk egy kört a megállóban, és a következő járattal jöttünk is vissza. És lám, vannak képek is: (a nagyítós verziót nem sikerült megoldanom, sorry, cserébe nagy képeket teszek fel, el ne romoljon a látásotok)
A Szabadság-szobor a kompról (azok a picik, emberek):
Manhattan a kompról, visszafelé (a bal oldalon látható a WTC helyén épülő felhőkarcoló is):
És akkor jöjjön az elmaradhatatlan történelmi háttér. A szobrot a francia Frédéric Auguste Bartholdi tervezte és az átadásra 1886-ban került sor. De nem ment ám minden egy csapásra, mivel a tervezés már 10 évvel korábban elkezdődött. Sőt a szobor eredeti helye nem New York-ban, de még nem is az Egyesült Államokban lett volna, ha minden a terv szerint alakul, hanem Port-Szaíd-ban, Egyiptomban. Ám az történt, hogy a helyi sheriff túl drágának találta a kivitelezést és meggondolta magát. A francia okosok viszont kitalálták, hogy ha már belekezdtek, csak kezdeni kellene vele valamit, és jött az ötlet, hogy gesztusként adják Amerikának, hogy ápolhassák a politikai kapcsolataikat. Mindig is rafináltak voltak ezek a franciák. Sőt, még az elkészült pár testrésszel (pl. a fej) is tudtak mit kezdeni, ugyanis ezeket tereken, kiállításokon mutogatták. Persze pénz az nem volt a kivitelezéshez, de adománygyűjtésbe kezdtek, és az összegyűlt összegből már be tudták fejezni a szobrot. Menet közben egy Eiffel nevű, méltán híres úr is beszállt az építésbe, akinek a feladata a belső szerkezet kialakítása volt. Ezután a szobor részei összesen 350 darabban, hajón érkeztek meg New York-ba, ahol aztán összerakták. Ez tehát a története az Egyesült Államok egyik jelképének számító és az amerikai nép büszkeségét kiváltó Statue of Liberty-nek. Nem mellesleg a szobor Libertas-t, a szabadság római istennőjét mintázza, aki jobb kezében egy fáklyát, a balban pedig az amerikai függetlenségi nyilatkozatot tartja.
Folytatás következik az Empire State Building-gel.